Корчистий. В.І., Гіричук С.М., Гресько М.С.

Спалах коронавірусної інфекції COVID-19 (пневмонія нового типу) розпочався вкінці грудня  2019 року . У жителів  міста Ухань провінції  Хубей центрального Китаю було виявлено перші випадки пневмонії  невідомої етіології.

31 грудня 2019 року влада  Китаю повідомила про спалах у Всесвітню Організацію Охорони Здоров’я.

30 січня ВООЗ визнала спалах нового коронавірусу  надзвичайною  ситуацією в  охороні здоров’я у  всьому світі.

11 лютого  2020 року захворювання  отримало назву   — COVID-2019 (офіційно — SARS-CoV-2).

Пандемія  коронавірусної хвороби  (COVID-19) до сьогодні  є невирішеною проблемою для всього світу. Одним із  найбільш  несприятливих факторів у боротьбі  залишається  швидке поширення вірусу, висока ймовірність розвитку ускладнень, значне погіршення перебігу захворювання при наявності  супутніх патологій.   Від початку пандемії в ряді численних    досліджень були описані  епідеміологія , клініко-лабораторні ознаки , рентгенологічні характеристики и лікування COVID-19. Однак,  на теперішній час в доступній  літературі практично відсутні систематичні огляди , що описують морфологію  ковід 19 та різноманітність  його « легеневих»  ускладнень  як  в « чистому вигляді» так і при наявності хронічних захворювань. Частково це  пов’язано із тим, що країни, де було зафіксована найбільша кількість летальних випадків ( США, Італія, Бразилія, Мексика)  на початку пандемії з міркувань безпеки забороняла проведення аутопсій   померлих від\з SARS-CoV-2 взагалі.

Станом на 02.04.2021 в Україні зафіксовано — 19893 хворих., з них у Вінницькій області  — 815.  Летальних випадків 433, з них у Вінницькій області — 23.

На  сьогодні по КНП « ВОПАБ ВОР» було проведено близько 400 аутопсій хворих на SARS-Cov-2. Переважна більшість померлих мала супутню патологію середнього або важкого ступеня. При цьому на розвиток ускладнень, їх важкість та їх різноманітність значний  вплив мала фаза  і важкість перебігу  хронічних захворювань пацієнта, вік, час звернення в ЛПЗ від початку появи клінічних симптомів, обраний протокол лікування тощо. Слід зазначити, що найбільш частими супутніми захворюваннями у померлих були: цукровий діабет, ожиріння та серцево-судинна патологія (гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця), також варто виділити онкологічні захворювання та  імунодефіцитні стани, що часто виникають на фоні їх лікування. 

Нижче представлено огляд деяких  випадків з демонстрацією відмінностей в морфології ускладнень коронавірусної хвороби залежно від вищевказаних факторів:

Випадок  №1 – В., 67 років, страждав цукровим діабетом ІІ типу, перебував в стаціонарі 6 ліжко-днів з яскраво вираженою клінікою коронавірусної хвороби та позитивними антитілами класу Іg М. На розтині виявлені розгорнуті ознаки респіраторного дистрес синдрому дорослого типу, що представлені формуванням гіалінових мембран, проліферацією альвеолоцитів.  

Мал. 1. Численні  гіалінові мембрани по контуру альвеол

Мал. 2. В просвітах альвеол  — альвеолоцити ІІ порядку «химерної»  форми (цитопатичний  ефект) , фібрин

Випадок № 2 К., 59 років, супутня патологія: гіпертонічна хвороба та ІХС, 12 ліжко-днів, позитивний тест  ПЛР та наявні антитіла класу Ig М. Виражений геморагічний синдром, плоскоклітинна метаплазія та ускладнення, обумовлені приєднанням бактеріальної інфекції з виникненням абсцесів в легенях.

Мал. 3. Внутрішньоальвеолярні крововиливи (альвеоло-геморагічний синдром), гіалінові мембрани по контуру альвеол

Мал. 4. Приєднання бактеріальної інфекції — формування абсцесу в легені, повнокрів’я

Випадок № 3, В., 69 років, яка хворіла та спочатку лікувалася амбулаторно близько 2 тижнів(тест  ПЛР та сумарні антитіла   позитивні) , померла від пневмонії змішаної етіології. На аутопсії характерні зміни з боку слизової оболонки бронхів з метаплазією епітелію та пневмонія бактеріальної та грибкової етіології.

Мал. 5. Метаплазія бронхіального епітелію

Мал. 6. Приєднання  бактеріальної та грибкової інфекції  — в просвітах альвеол нейтрофіли, лімфоцити, друзи грибів; внутрішньоальвеолярний набряк.

Випадок №4 К.,48 років, страждав серйозною супутньою патологією, а саме хронічним лейкозом. На розтині виявлене ураження легень змішаної етіології, в тому числі пухлинної. Крім того, коронавірусна хвороба була підтверджена посмертним ПЛР тестом (прижиттєво був результат був негативний)

Мал. 7. Дифузне альвеолярне пошкодження, пізня фаза – фібрин, еритроцити та нейтрофіли  в просвітах альвеол, потовщені міжальвеолярні перетинки, крововиливи, повнокрів’я

Мал. 8. Дифузне альвеолярне пошкодження, пізня фаза; в судинах – лейкозні емболи;

Випадок №5 І., 59 років, супутні захворювання — ГХ та ожиріння, відмовлялася лікуватися амбулаторно, перебувала в стаціонарі близько доби, та померла переважно внаслідок  гемодинамічних ускладнень обумовлених ТЕЛА. На аутопсії —  набряк, метаплазія альвеолоцитів, змішаний тромбембол в просвіті легеневої артерії.

Мал. 9. Плоскоклітинна метаплазія альвеолоцитів; повнокрів’я

Мал. 10. Змішаний тромбоембол в просвіті легеневої артерії; внутрішньоальвеолярний набряк.

Незважаючи на чималу кількість проведених аутопсій по всьому світу,  патологічна анатомія, патогенез і морфогенез патологічних змін  при COVID-19 все ж залишаються  недостатньо вивченими. Посмертне дослідження  померлих від\з коронавірусною інфекцією дозволяє побачити  спектр можливих проявів та ускладнень  COVID-19,  удосконалювати  методи діагностики і розробити ефективні методи лікування та профілактики даного інфекційного захворювання,  скласти детальну класифікацію причин смерті, що прямо чи опосередковано пов’язані  з COVID-19.

Добавить комментарий